مرکز اطلاعات بترجم
ارائه محتوای ترجمه تخصصی

سیلیکون ولی کجاست؟

سیلیکون ولی، جنوب خلیج سانفرانسیسکو

0 197
سیلیکون_ولی_بترجم

سیلیکون ولی ( دره سیلیکون ) در جنوب خلیج سانفرانسیسکو در شمال ایالت کالیفرنیا (آمریکا) قرار دارد. این منطقه به دلیل وجود کمپانی هایی نظیر اَپل، گوگل و تِسلا، دارای ثروت تقریبی ۳ تریلیارد دلار است. اما درگذشته این چنین نبوده است. در اواخر دهه اول قرن نوزدهم میلادی، بندر سانفرانسیسکو فضایی را برای تشکیل قطب صنایع رادیو و تلگراف را فراهم کرد.

 

سیلیکون ولی سال های ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰

 

در سال ۱۹۰۹، یکی از اولین پایگاه های رادیویی آمریکا در «سَن خوزه» تشکیل شد. در سال ۱۹۳۳، نیروی دریایی آمریکا زمین «موفت» را برای اسکان و نگهداری از کشتی هوایی «یو اس اس مِیکن» خریداری کرد. در نتیجه، فرودگاه صحرایی موفت به قطب اصلی صنعت نوپای هوافضا تبدیل شد.

دانشمندان و محققین بسیاری در این محل مشغول به کار شدند. در سال ۱۹۳۹، «مرکز تحقیقاتی اِیمز» در این منطقه بنیانگذاری شد و بزرگترین تونل بادی جهان در سال ۱۹۴۹ در آن ساخته شد.  در این سال، ویلیام هیولِت و دِیوید پاکارد نیز کمپانی «هیولت پاکارد» را در «پالو آلتو» تاسیس کردند. این کمپانی در ابتدا در زمینه ساخت نوسانگر فعال بود.

 

دره سیلیکون ;جنگ جهانی دوم

 

در طی جنگ جهانی دوم، هیولت پاکارد (HP) تولید فناوری های رادار و توپخانه ای را آغاز کرد. در آن زمان رایانه ها به بزرگی یک اتاق بودند. در دهه چهل، «ویلیام شاکلی» به همراه فرد دیگری ترانزیستورها را در کمپانی «بل لَبز» اختراع کرد. ترانزیستورهای مذکور اکنون به عنوان پردازشگرهای رایانه ای شناخته می شوند.

دره سیلیکون

 

سیلیکون ولی سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰

 

در سال ۱۹۵۶، ویلیام شاکلی با کمپانی «بل لبز» قطع همکاری کرد. و کمپانی خودش را با نام کمپانی «شاکلی سِمی کانداکتور لَبز» پایه گذاری کرد. این کمپانی اولین شرکتی بود که از سیلیکون (سیلسیوم) به جای ژرمانیوم برای تولید ترانزیستور استفاده می کرد. این شرکت درشهر «مَونتِن ویو» در کالیفرنیا تاسیس شد تا «شاکلی» به مادر بیمارش نزدیک باشد.

کمپانی شاکلی، تعداد زیادی از فارغ التحصیلان جوان استنفورد را به استخدام خود درآورد. سپس در سال ۱۹۵۷، هشت نفر از کارکنان شاکلی از رفتار او خسته شدند و این شرکت را ترک کردند. شاکلی نام «هشت خائن» را برای این هشت نفر انتخاب کرد! این هشت نفر هم با همکاری «شرمَن فیرچایلد» کمپانی «فیرچایلد سِمی کانداکتور» را بنیان گذاری کردند.  این کمپانی در اوایل دهه شصت قرن بیستم در زمینه ساخت قطعات رایانه ای برنامه فضایی آپولو همکاری داشت.

 

دره سیلیکون سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰

 

چند سال بعد، بسیاری از افراد گروه «هشت خائن» کمپانی «فیرچایلد» را نیز ترک کردند! «گوردون مور» و «رابرت نویس» هم جزء این افراد بودند. این دو نفر در سال ۱۹۶۸ کمپانی «اینتِل» را در سانتاکلارا تاسیس کردند.

اندکی بعد، سایر کارکنان سابقِ کمپانی «فیرچایلد» و اعضای گروه «هشت خائن»، کمپانی AMD و کمپانی سرمایه گذاری «کلاینر پرکینز» را به همراه افراد دیگری بنیان گذاری کردند.

درسال ۱۹۶۹، موسسه تحقیقاتی اِستنفورد به یکی از چهار گره از شبکه آرپانت تبدیل شد. آرپانت (ARPANET) یکی از پروژه های تحقیقاتی دولت آمریکا بود که در نهایت به اینترنت تبدیل شد.

در سال ۱۹۷۰، کمپانی زیراکس، آزمایشگاه پارک (PARC) را در پالو آلتو راه اندازی کرد. در این آزمایشگاه فناوری های اولیه رایانه نظیر اِترنت و رابط کاربری گرافیکی اختراع شدند.

 

سال های ۱۹۷۰ تا کنون

 

در سال ۱۹۷۱، روزنامه نگاری به نام «دان هوفلِر»، گزارشی سه قسمتی را با نام «سیلیکون وَلیِ آمریکا» در مورد صنعت مواد نیمه رسانا نوشت.  نام سیلیکون وَلی از آن زمان تاکنون روی این منطقه باقی مانده است.

در دهه هفتاد، کمپانی هایی نظیر آتاری، اَپل، و اوراکل نیز در این منطقه تاسیس شدند. در دهه هشتاد، سیلیکون وَلی به مرکز معتبر جهانی در زمینه صنعت رایانه تبدیل شد. کمپانی هایی نظیر «ایبِی» (eBay)، یاهو، پی پَل، و گوگل برخی از کمپانی هایی هستند که در طی دهه نود میلادی در این مکان تاسیس شده اند.

کمپانی های فیس بوک، توئیتر، اوبر و تِسلا نیز در دهه اول قرن بیست و یکم به جمع این کمپانی ها پیوستند. و رشد صنعت فناوری در این منطقه همچنان ادامه دارد…

مشاهده ویدیو :  دلایل پیروزی اوبر بر سایدکار

این مقاله توسط گروه مترجمین بترجم تهیه، ترجمه و تدوین شده است.
مایل هستید سفارش ترجمه خود را به یک تیم حرفه ای بسپارید؟! همین الان سفارش دهید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 1 =