مرکز اطلاعات بترجم
ارائه محتوای ترجمه تخصصی

ترجمه تخصصی مکانیک – استفاده از انرژی تجدیدپذیر در ایران و چین

چین بزرگ‌ترین‌ منبع تولید انرژی‌های تجدید‌پذیر دنیا در آینده بسیار نزدیک

0 88

 باسلام خدمت شما کاربران عزیز، امروز یک متن در مورد استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در ایران و چین پیدا کردم و برای شما که مرتبط به بخش ترجمه تخصصی مکانیک که شامل دو بخش میشه قرار میدهم لطفا بخش دوم را از دست ندهید!

وضعیت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در ایران و چین ( ترجمه تخصصی مکانیک )
مقدمه:

مطالعه پژوهش های مختلف امروزه اهمیت استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر بر متخصصین پوشیده نیست؛ با توجه به آلودگی سوخت‌های فسیلی و محدود بودن این منابع و همچنین در دسترس بودن، ارزان بودن و نامحدود بودن انرژی‌های تجدید پذیر استفاده از این انرژی‌ها موردتوجه قرارگرفته است. استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر راه‌حلی مناسب برای مسئله بحران انرژی و آلودگی محیط‌زیست به شمار می‌آید منابع انرژی‌های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی، باد، نیروگاه‌های آبی و بیوگاز پتانسیل‌های موردنظر برای تأمین نیازهای انرژی جهانی هستند(Shukla, Buddhi, & Sawhney, 2009)

 در دهه ۱۹۷۰کشورهای پیشرفته به این نتیجه رسیدند که انرژی در حالت بحران قرار گرفته است. آن ها به این نتیجه رسیدند که سوخت های فسیلی به زودی تمام می شوند و ما باید تقاضا برای انرژی را کاهش دهیم و به سمت استفاده از انرژی های متناوب برویم. نکته اصلی این است که انتشار ترکیبات سمی و اکسید نیتروژن و گوگرد ناشی از احتراق سوخت های فسیلی است. این آلاینده های هوا در سطح جهانی باعث بوجود آمدن مشکلات بهداشتی و زیست محیطی می شوند که شایع ترین آنها به عنوان باران اسیدی شناخته می شود. با این حال، بزرگترین نگرانی تهدید گرمایش جهانی مربوط به افزایش غلظت دی اکسید کربن و سایر آلودگی های اتمسفری به علت فعالیت های انسان است (Chynoweth, Owens, & Legrand, 2001)

در مناطق دورافتاده که انتقال انرژی و خطوط انتقال انرژی هزینه زیادی را دربر می گیرد استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به صرفه است. ترکیب چند انرژی تجدید پذیر مثل انرژی خورشیدی، انرژی باد، هیدرو و دیزل و غیره باهم دیگر یک انرژی پایدارتری را نسبت به سیستم های غیرتجدیدپذیر برای ما فراهم می کند.

چین بزرگ‌ترین‌ منبع تولید انرژی‌ های تجدید‌پذیر دنیا ( ترجمه تخصصی مکانیک )

 تازه‌ترین بررسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی ثابت می‌کند که چین به بزرگ‌ترین‌ منبع تولید انرژی‌های تجدید‌پذیر در دنیا تبدیل شده است. این سازمان درباره تولید این انرژی‌ها در جهان آورده است که دست‌کم نیمی از رشد و توسعه جهانی تولید این منابع در سال ۲۰۱۶ میلادی متعلق به چین بوده است. بر این اساس، چین در برنامه پنج‌ساله سیزدهم اقتصادی خود به دلیل نگرانی از آلودگی بالای هوا و مقابله با تحولات اقلیمی تلاش کرده است سرمایه‌گذاری بیشتری در بخش انرژی‌های پاک و منابع تجدید‌پذیر داشته باشد. پیش‌بینی شده است که چین تا سال ۲۰۲۲ میلادی نزدیک به ۴۰ درصد از کل تولید انرژی پاک در جهان را به خود اختصاص دهد.

چین اعلام کرده است که میزان استفاده زغال‌سنگ برای تولید انرژی را نیز به‌طور چشمگیری کاهش خواهد داد تا میزان آلاینده‌ها کاسته شود. برنامه توسعه سیزدهم پنج ساله چین نشان می‌دهد این کشور ۶۶ درصد از انرژی را در سال ۲۰۱۵ میلادی از زغال‌سنگ تامین می‌کرده است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۵۸ درصد کاهش خواهد یافت. دولت چین افزوده است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی تولید گاز طبیعی و مصرف آن را افزایش خواهد داد تا ۱۰ درصد از انرژی مورد نیاز کشور و خانوارها از گاز طبیعی تامین شود. تارنمای یی‌سی چین نیز گزارش داد که میزان دی‌اکسید‌کربن و گازهای گلخانه‌ای هم تا سال ۲۰۲۰ میلادی در چین نسبت به سال ۲۰۰۵ میلادی ۴۰ تا ۵۰ درصد کمتر خواهد شد.

وضعیت انرژی های تجدیدپذیر در ایران

کشور ایران دارای پتانسیل‌های بسیار بالا در تولید انرژی‌های تجدید پذیراست، به طور مثال می توان گفت بطور میانگین ۳۰۰ روز آفتابی، وزش باد با سرعت مناسب در مناطقی  نظیر منجیل در استان گیلان و شهرهای استان سیستان و بلوچستان،  انرژی زمین گرمایی در استان اردبیل و شهر مشکین شهر وجود دارد. بااین وجود درصد کمی از انرژی خود را از منابع تجدید پذیر تامین می نماید. بنابر گفته های معاون شرکت توانیر، آقای عبدالرسول پیشاهنگ، سهم ایران در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر کمتر از ۲ درصد است. همچنین سهم نیروگاه‌های برقابی برابر با ۱۴٫۵ درصد از کل برق تولید شده در کشور است. با این وجود، به دلیل وقوع خشکسالی‌های گسترده در ایران، احتمالاً شاهد کاهش سهم نیروگاه های برقابی و افزایش سهم نیروگاه‌های حرارتی و هسته ای در آینده‌ای نزدیک خواهیم بود.

چند دلیل عمده برای استفاده نکردن ایراین از انرژی های تجدیدپذیر وجود دارد:

۱- برخورداری کشورمان از منابع عظیم نفتی و گازی: به دلیل وجود منابع عظیم فسیلی در کشور، یک باور قلبی براین که انرژی های تجدیدپذیر می توانند به عنوان پایه ای اساسی برای تضمین انرژی در کشور باشد وجود ندارد.

۲- ارائه ارزان انرژی به طوری که فرهنگ مصرفی مردم تغییر کرده است و این فرهنگ با استفاده از انرژی های نو سنخیتی ندارد.

۳- عدم برخورداری از یک برنامه ریزی مدرن برای گسترش انرژی تجدیدپذیر که از مشکلات ساختاری انرژی نو است.

پنل خورسیدی-انرژی های تجدیدپذیر - ترجمه تخصصی مکانیک
پنل خورشیدی-انرؤی های تجدیدپذیر-ترجمه تخصصی مکانیک

شکل ۱ استفاده از پنل خورشیدی بر روی پشت بام جهت تولید برق

توربین بادی-انرژی های تجدیدپذیر
توربین بادی-انرژی های تجدیدپذیر-ترجمه تخصصی مکانیک

شکل ۲ توربین بادی

این مقاله توسط گروه مترجمین بترجم تهیه، ترجمه و تدوین شده است.
مایل هستید سفارش ترجمه خود را به یک تیم حرفه ای بسپارید؟! همین الان سفارش دهید.

 

 

منابع:

Chynoweth, D. P., Owens, J. M., & Legrand, R. (2001). Renewable methane from anaerobic digestion of biomass. Renewable energy, 22(۱-۳), ۱-۸.

Garg, H. (1987). Advances in solar technology: collection and storage systems. Dordrechnt: Kluwer Academic Publishers.

Garg, H., Mullick, S., & Bhargava, A. (1985). Latent heat or phase change thermal energy storage Solar Thermal Energy Storage (pp. 154-291): Springer.

Kenisarin, M., & Mahkamov, K. (2007). Solar energy storage using phase change materials. Renewable and Sustainable energy reviews, 11(۹), ۱۹۱۳-۱۹۶۵.

Schmidt, F. W., & Willmott, A. J. (1981). Thermal energy storage and regeneration: Hemisphere Publishing Corporation Washington.

Shukla, A., Buddhi, D., & Sawhney, R. (2009). Solar water heaters with phase change material thermal energy storage medium: a review. Renewable and sustainable Energy reviews, 13(۸), ۲۱۱۹-۲۱۲۵.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + سیزده =