مرکز اطلاعات بترجم
ارائه محتوای ترجمه تخصصی

ترجمه تخصصی مقالات شیمی که شامل موارد اختصاری بسیار زیادیست چگونه صورت میگیرد

ترجمه تخصصی مقالات شیمی

0 165
ترجمه تخصصی مقالات شیمی

اگر سری به یک مقاله در زمینه شیمی بزنید با بسیاری از واژگان اختصاری و بسیار نزدیک به هم بر خواهید خورد که ممکن است تا چند پاراگراف بعدی یادتان برود که در خطوط قبلی در مورد چه چیزی خوانده بودید. شیمی رشته ای است سرشار از اینگونه واژه های دو حرفی و چند حرفی که بصورت اختصاری نوشته میشود. بعوان مثال اگر شخص نداند H2O به چه معنیست مسلماً هیچ چیز از مقاله نخواهد فهمید مگر آنکه در آن زمینه فعال باشد. حال اگر بخواهید با ترجمه تخصصی مقالات شیمی دست و پنجه نرم کنید خود داستان دیگری دارد و کار بسیار سخت تر خواهد شد.

در یک متن عادی انگلیسی ممکن است بارها به واژه های اختصاری برخورد نمایید که بعضاً با جستجو در منابع مختلف معنی یا کلمه کامل آن را بیابید. در حالیکه در مقالات شیمی جدا از اینگونه موارد بسیاری از واژگان تخصصی که طبق مثال بالا بصورت کوتاه و ترکیبی از عدد و حروف نوشته می شوند میتواند در حین ترجمه تخصصی شما را با مشکل جدی مواجه نماید. زیرا یک اشتباه در تشخیص صحیح کلمه میتواند موضوع را به کلی عوض نماید.

علامت و حروف اختصاری در شیمی که به مواد شیمیایی نسبت داده میشود دارای جدولی هستند که همه ما در دوران تحصیل با آن آشنا شده ایم. بنابراین در حین ترجمه تخصصی مقالات شیمی حتماً میبایست این جدول در دسترس شما باشد. زیرا به آن نیاز مبرم پیدا خواهید نمود. همچنین گاهاً ترکیبی از مواد شیمیایی نیز در مقالات شیمی داریم که به اختصار نگارش شده اند و اگر درک درستی از این مواد نداشته باشید کارتان را کمی سخت خواهد نمود.

اما اگر تسلط کافی به زبان انگلیسی نداشته باشید و صرفاً بخواهید با کمک گوگل و دیکشنری متنی مربوط به اینگونه مقالات را ترجمه نمایید نباید انتظار یک ترجمه تخصصی را داشته باشید. یکی از مهمترین دلایل این امر تشابه اسمی بسیاری از مواد شیمیایی یا تئوری ها و یا فرضیه ها با اسامی دانشمندان این رشته است. حال اگر در حین ترجمه تخصصی مقالات شیمی باشید و درجایی که اشاره به یک دانشمند میشود و اشتباهاً نسبت مواد را به آن بدهید دیگر نمیتوان نام این مقاله را یک مقاله تخصصی گذاشت. بنابراین اجازه بدهید تیم بترجم با بهره گیری از دانش ترجمه تخصصی خود برای ارائه ترجمه تخصصی مقالات شیمی پشتوانه و یاری دهنده شما باشد.

 

این مقاله توسط گروه مترجمین بترجم تهیه، ترجمه و تدوین شده است.
مایل هستید سفارش ترجمه خود را به یک تیم حرفه ای بسپارید؟! همین الان سفارش دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =