مرکز اطلاعات بترجم
ارائه محتوای ترجمه تخصصی

ترجمه تخصصی متون؛ توجه به مخاطب ترجمه

ترجمه تخصصی متون برای چه کسی انجام می شود؟

0 180
ترجمه تخصصی متون؛ توجه به مخاطب ترجمه

ترجمه تخصصی متون برای چه کسی انجام می شود؟

 

روزی روزگاری، اگرچه خیلی هم از آن زمان نمی گذرد،

پنهان شده در جنگل جایی که درختان بلند کاج رشد می کند،

پسری در خانه ای تنها زندگی می کرد که نامش تافل بود،

تافل همیشه احساس تنهایی می کرد و یک شب شنیده شد که نجوا می کند…

تاو جانسون[۱]

هنگامی که ترجمه تخصصی متون انجام می دهیم، می بایست به مخاطب آن توجه ویژه ای داشته باشیم. همینطور که یک چشم ما به متن است، یعنی جایی که از آن شروع کردیم، چشم دیگرمان مرتیا روی مخاطب ترجمه است، یعنی کسی که برای او ترجمه می کنیم. بطور مثال، در ترجمه مقالات دانشگاهی ما با مخاطبان با ویژگی های خاصی از لحاظ انتظارات و زمینه علمی مواجه هستیم. همچنین هنگامی که ترجمه را برای کودکان انجام می دهیم باید به آن ها توجه ویژه ای داشته باشیم.

هر آن چه که برای کودکان خلق می کنیم، خواه نوشته ای یا اثر مصور و یا ترجمه، دید ما را نسبت به دوران کودکی منعکس می کند، زمانی که یک کودک بودیم. احترام و یا بی احترامی ما را نسبت به این دوران (دوران کودکی) که مرحله مهمی از زندگی است نشان می دهد. دورانی که برای آیند? ما یک پایه و اساس به حساب می آید. هر آن چه خود کودکان می خواهند ببینند، بشنوند و یا انعکاسی از شخصیتشان و همینطور پیشینه شان که همان انتخابی است که خودشان داشته اند .

فرهنگ کودکان همواره انعکاسی می باشد از کل اجتماع، تصوری که بزرگترها از این دوران دارند و روشی که خود کودکان به آن طریق این دوران را تجربه می کنند و شیوه­ای که بدان بزرگترها این دوران را به خاطر می­آورند. بعنوان یک اصطلاح می توان فرهنگ کودکان را به شیوه های مختلفی تعریف کرد. مارگارت میک[۲] فرهنگ کودکان و یا همان فرهنگ دوران کودکی را این چنین تعریف می کند و به دو نسبت اشاره می کند( اشاره به پیتر اپی[۳]): “و اشعار کودکانه تصدیق شده، که توسط بزرگسالان منتقل می شوند، کتابهای مصور، افسانه ها، روایت هایی از جامعه­ی کودکان مه به طور شفاهی منتقل شده است .”

علی سبزه ای

کارشناس ارشد ترجمه

این مقاله توسط گروه مترجمین بترجم تهیه، ترجمه و تدوین شده است.
مایل هستید سفارش ترجمه خود را به یک تیم حرفه ای بسپارید؟! همین الان سفارش دهید.

 

[۱] TOVE JANSSON

[۲] Margaret Meek

[۳] Peter Opie

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + یک =